Co zrobić, aby zmniejszyć zużycie ekogroszku?
W czasach, w których drożeje absolutnie wszystko, wielu z nas ze strachem myśli o skutecznym ogrzewaniu w zimie. Jeśli jednak mamy piec na ekogroszek, warto dowiedzieć się, jak zmniejszyć zużycie ekogroszku w stosunku do poprzednich okresów grzewczych. Warto też sprawdzić, czy dotychczasowe podawanie ekogroszku było faktycznie optymalne, czy też zaburzało ekonomiczne podejście do wydatków na ogrzewanie.
Jaki ekogroszek trzeba kupić, aby ekonomicznie ogrzewać dom?
Palenie ekogroszkiem z założenia jest jedną z najbardziej ekonomicznych opcji ogrzewania domu. Jednak ekonomiczne spalanie ekogroszku w praktyce jest czymś, co zależy od kilku czynników. Jednym z nich są parametry ekogroszku, z kolei najważniejszym z parametrów jest kaloryczność zakupionego paliwa. Kaloryczność ekogroszku a spalanie go w piecu to dwie mocno ze sobą powiązane kwestie. Kaloryczność jest wartością opałową, tak więc w sposób bezpośredni odpowiada za to, jak ekonomicznie ogrzewamy nasz dom. Zasada jest prosta: im wyższa kaloryczność, tym ekogroszek spala się wolniej. Aby więc spalanie ekogroszku mogło być ekonomiczne, należy kupić wysokokaloryczne paliwo.
Ile ekogroszku potrzeba, aby ogrzać dom?
Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie wiedząc, jak dziś budowane są domy. Zużycie ekogroszku na dobę zależy w dużej mierze od tego, jak szczelny jest dom, a to z kolei zależy od rodzaju ścian, rodzaju ocieplenia i modelu wybranych okien. Istotne jest, czy w kubaturze domu istnieją mostki termiczne i czy dach i strych zostały ocieplone we właściwy sposób. Warto o tym pamiętać i skupiać się przede wszystkim na doborze odpowiedniego ekogroszku i pieca, który spali go w możliwie najwydajniejszy sposób.
Jak ekonomicznie grzać ekogroszkiem?
Aby możliwe było optymalne wykorzystanie wysokokalorycznego paliwa, należy wybrać do tego prawidłowy kocioł. Przede wszystkim nie może mieć zbyt małej mocy, ponieważ w praktyce za delikatny piec nie poradzi sobie z ogrzaniem wszystkich pomieszczeń w domu. Dobór kotła to jedna kwestia, ale jak powinny wyglądać prawidłowe ustawienia pieca na ekogroszek? Zużycie ekogroszku będzie mniejsze, jeśli podawanie paliwa będzie się odbywało w dobrze zaplanowany sposób, a przy tym wentylator ma wystarczającą moc. Jak ustawić podawanie ekogroszku? Najlepiej, gdy stosunek okresu podawania paliwa do przerwy wynosił w zimie 1 do 3, natomiast latem 1 do 4. Pamiętajmy przy tym, że ekogroszek powinien się spalać w sposób równomierny.