Jak bezpiecznie przewozić węgiel?
Palenie ekogroszkiem jest dziś jednym z rozsądniejszych rozwiązań. To nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale też bardzo wygodne. Groszek Opieko, który jest dostępny w workach, przechowuje się w bardzo prosty sposób, jednocześnie nie generując potrzeby przygotowywania przestrzeni na węgiel transportowany luzem. Jednak ile kosztuje transport węgla i czy na pewno się to opłaca?
Jak wygląda transport węgla z kopalni?
Sposób przewożenia węgla uzależnia się od licznych czynników. Istotna jest ilość transportowanego materiału i to, skąd i dokąd ma on zostać przewieziony. Aby przewóz węgla był opłacalny, warto to dobrze zaplanować. Transport węgla z kopalni zwykle odbywa się drogą kolejową. To najwygodniejszy sposób ze względu na fakt, że wtedy koszt transportu węgla jest najniższy. Ilość przewożonego opału i szybkość transportu pozwalają stwierdzić, że transport pociągami towarowymi jest dziś najskuteczniejszy, jeśli w grę wchodzi transport opału bezpośrednio z kopalni. Co jednak, gdy przewóz węgla dotyczy przewozu mniejszej ilości opału?
Węgiel — transport do klienta
Bezpieczne przewożenie opału do klienta, który nie jest w stanie zapewnić sobie przewozu we własnym zakresie, wykonywany jest specjalnie do tego przeznaczonymi samochodami. Transport ekogroszku odbywa się więc niezależnie od tego, czy na wybranej trasie możliwe jest podróżowanie pociągu towarowego, czy też nie. W przypadku klientów prywatnych transport samochodowy węgla jest opcją najkorzystniejszą, ponieważ ilość ekogroszku i jego objętość nie kwalifikują się do przewozu koleją. Jak jednak wygląda to pod kątem kosztów?
Transport węgla cena za km
Węgiel do domu można zamawiać zarówno u kwalifikowanych dostawców, jak i bezpośrednio w kopalni. Warto jednak wiedzieć, jak to wygląda cenowo. Bezpośrednie zamówienie węgla z kopalni wiąże się z dużym kosztem transportu. Zwykle za transport tony opału płaci się kilkaset złotych, jednak jest to ściśle zależne od odległości, jaka dzieli składy węgla od klienta. Jeżeli odległość ta przekracza 120 km, naliczanie kosztów opiera się na stawce za km, która waha się między 3 a 6 zł.
W przypadku zamawiania węgla w postaci ekogroszku od dostawców kwalifikowanych koszt jest zdecydowanie mniejszy. Oczywiście należy brać pod uwagę wewnętrzne zasady sklepu, w który dokonuje się zakupu, jednakże w wielu sytuacjach przy zakupie określonej liczny ton transport może być nawet darmowy. Warto zwrócić na to uwagę i przekalkulować sobie cenę za tonę węgla, jego jakość, koszty transportu i jeszcze fakt, czy węgiel jest zapakowany w wygodne do przechowywania worki, czy też jest przekazywany luzem.