Jak rozpalić piec na ekogroszek?

Ekogroszek to materiał gwarantujący szereg korzyści, związanych zarówno z uzyskiwanymi parametrami cieplnymi, jak i ograniczonym wpływem na środowisko naturalne. Co jednak istotne, może on sprawiać pewien problem podczas rozpalania pieca. Jak sobie z nim poradzić?

Jak rozpalić piec na ekogroszekNa początek należy podkreślić, że ogromne znaczenie ma sam dobór paliwa. Jak łatwo można się domyślić, na rynku dostępny jest ekogroszek różnej jakości. Jeśli opał nie spełni konkretnych kryteriów, rozpalenie pieca stanie się utrudnione. Pod uwagę trzeba więc wziąć między innymi:

  • rodzaj węgla, z którego powstał ekogroszek (musi być wysokiej jakości),
  • właściwości spalania.

Odpowiedź na pytanie, jak rozpalić piec na ekogroszek, jest zawarta również w sposobie przechowywania opału. Nie może on znajdować się w zimnych, ani wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ wtedy będzie rozgrzewał się bardzo powoli, co niepotrzebnie wydłuży cały proces.

Jak rozpalić w piecu na ekogroszek? Sprawdzone metody

Pierwszą kluczową czynnością okaże się właściwe przygotowanie pieca. Należy go dokładnie oczyścić, tak aby w procesie spalanie nie pojawiły się szkodliwe zanieczyszczenia. Po odpowiednich przygotowaniach, można przejść do najważniejszych czynności.

Rozpalanie kotła na ekogroszek będzie znacznie łatwiejsze dzięki odpowiedniej rozpałce. Nie powinien być to jednak papier, ani karton, ponieważ elementy te spalają się zbyt szybko. W rezultacie, opał pozostanie zbyt chłodny.

Skuteczne rozpalanie pieca na ekogroszek zapewnią podpałki profesjonalne, przygotowywane w podobny sposób do tych, których używa się przy grillach. Przez bardzo długi czas utrzymują ciepło, dzięki czemu opał we właściwy sposób nabiera temperatury. Dla jej podtrzymania warto użyć także rozdrobnionego drewna.

Oczywiście zanim zabierzesz się za rozpalanie w piecu na ekogroszek, sprawdź, czy został on przystosowany do użycia podpałki. Jeśli nie, koniecznie musisz skorzystać z metody zalecanej przez producenta.

Zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze są piece nowoczesne, które są wyposażane we własne systemy ułatwiające przeprowadzenie omawianego procesu. Automatyczne rozpalanie pieca na ekogroszek jest szybkie i dokładne. Zaimplementowane mechanizmy pozwalają wskazać optymalną temperaturę, która jest utrzymywana przez cały czas. Nie ma tu więc mowy o żadnych problemach sprawiających, że piec nie będzie w stanie ogrzać pomieszczenia. Bez względu na wybraną metodę, zawsze należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami producenta pieca i rozpałki.

Inne wpisy