Jak długo można przechowywać węgiel?
Wiedza, w jaki sposób przechowywać węgiel, przyda się szczególnie zimą, gdy będziemy ocieplać nasz dom. Prawidłowe przechowywanie węgla zagwarantuje nam bezpieczeństwo opału oraz wysoce wydajną jakość spalania. Upewnij się, że wykorzystasz energię do ostatniej kalorii.
Pierwsza najważniejsza zasada, jeśli chodzi o składowanie węgla kamiennego – unikaj wilgotnych miejsc! Wilgoć zmniejsza jakość opału, powodując, że węgiel w domu wolniej się rozpala i samo spalanie traci na jakości. Przechowywanie ekogroszku OPIEKO pakowanego w workach również wymaga składowania go w odpowiednich warunkach. Warto wiedzieć, jak przechowywać ekogroszek, aby nie wpłynąć negatywnie na jakość opału. Składowanie węgla powinno się odbywać przede wszystkim w zabezpieczonych, suchych miejscach. Świetnym rozwiązaniem będzie pomieszczenie z wentylacją, dzięki czemu węgiel w domu będzie miał możliwość swobodnego odprowadzania wilgoci, a także instalacja kanalizacyjna.
Przechowywanie węgla w domu – idealne warunki
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem na węgiel do domu jest przechowywanie go w pobliżu pieca, pamiętając o zachowaniu przynajmniej 1 metra odległości. Dobrze wiemy, że transportowanie węgla kamiennego jest dość kłopotliwe. Narażamy go wtedy na czynniki, które mogą znacząco zaważyć na jego jakości, jak chociażby wspomniana już wilgoć. Poza tym węgiel zwykle pyli i brudzi, więc dobrze byłoby go trzymać z dala od części mieszkalnej. Małe ilości węgla możemy składować w workach, natomiast te większe usypać i zrobić z nich stos w piwnicy lub kotłowni. Jako specjaliści możemy doradzić, aby stworzyć oddzielny boks z desek na przechowywanie węgla, dzięki czemu węgiel w domu zostanie w jednym miejscu i nie będzie się rozsypywał. Oszczędzimy sobie tym samym sprzątania i chodzenia.
Czy przechowywanie węgla na zewnątrz to dobry pomysł?
Składowanie węgla na zewnątrz jest niestety złym pomysłem. Przechowując go na zewnątrz, narażamy nasz opał na działanie szkodliwych czynników, które osłabiają jego jakość:
- wilgoć,
- śmieci,
- zanieczyszczenia,
- promieniowanie UV.
Nie oznacza to, że nie można trzymać węgla poza domem. Oczywiście można – trzeba jednak stworzyć odpowiednie warunki. Jeśli zdecydujesz się na składowanie węgla kamiennego na zewnątrz, przygotuj mu odpowiednie miejsce. Powinno ono być oczyszczone z wszelkich roślin, które mogłyby się wymieszać z węglem. Najlepiej, jeśli przykryjesz węgiel plandeką lub folią, co zabezpieczy węgiel przed promieniowaniem i wilgocią.
Jak długo można przechowywać węgiel? Akurat składować węgiel można długo, trzeba jednak liczyć się z tym, że z czasem utraci on na kaloryczności, co będzie wynikiem działania wilgoci. Sam węgiel warto kupić w miesiącach letnich, ponieważ masz pewność, że będzie suchy.